نسخه موبایل وب سایتتان را مشتری پسند طراحی کنید

۱۹ دی ۱۳۹۵

1

ما در این مطلب به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد :
-آیا من حقیقتا به نسخه موبایل وب سایتم نیاز دارم ؟
-چه چیزهایی را باید در هنگام کار با یک طراح یا آژانس تبلیغاتی بدانم؟
-چگونه میتوانم طراحی نسخه موبایل وب سایتم را بهبود بدهم ؟

تصور کنید که گروهی از دوستان در حال صرف نهار در کنار هم هستند ،یکی از آنها درباره kitschkettle ، یک فروشگاه لوازم آشپزخانه نامعلوم شروع به صحبت و نظر دادن میکند .همه به سرعت موبایل هاشان را در میآورند و وب سایت شرکت را چک میکنند .نسخه موبایل وب سایتتان را مشتری پسند طراحی کنید
طراحی نسخه موبایل وب سایت به معنی (یک سایت متناسب با همه سایز ها ) نیست .شما میتوانید از راه متفاوتی به طراحی مورد نظرتان دست پیدا کنید.گروهی از مردم از نسخه موبایل استفاده نمی کنند و به جای آن اپلیکشن را دانلود و نصب میکنند.گروهی ابتدا نسخه موبایل خود (mobile-first ) را قبل از نسخه دسکتاپ طراحی میکنند .گروهی دیگر نسخه دسکتاپ را به همان شکل حفظ کرده و نسخه کاملا مجزا و متفاوتی برای موبایل طراحی میکنند .ما در اینجا روی طراحی واکنش گرا یا اصطلاحا ( responsive) تمرکز میکنیم ،چیزی که بیشتر کسب و کارها نهایتا از آن استفاده میکنند.نسخه موبایل وب سایتتان را مشتری پسند طراحی کنید

 

وقتی سایت شما در حالت  responsive باشد،بدون توجه به اینکه کاربران از چه سایز مانیتور و یا چه دستگاهی استفاده میکنند  وب سایت شما عالی به نظرمیرسد و به خوبی کار میکند.در این حالت آن دسته از مشتریانی که با وب سایت شما آشنایی دارند به راحتی میتوانند به نسخه موبایل هم هدایت شوندو همین امر امکان جستجو و خرید راحت تری را به آنها میدهد که این خودش به معنی ارتباط و بازدهی بیشتر از نسخه موبایل است .

نسخه موبایل وب سایتتان را مشتری پسند طراحی کنید

طراحی واکنش گرا یا همان responsive میتواند به بهینه سازی موتور های جستجو نیز کمک کند . وب سایت هایی که نسخه موبایل پسند دارند در رده های بالاتری از نتایج جستجو قرار میگیرند .به خصوص اگر شخص به دنبال سرویس های محلی باشد .

 

نسخه موبایل وب سایتتان را مشتری پسند طراحی کنید

 

بسیار خوب ، شما الان آماده اید تا نسخه موبایل وب سایتتان را ایجاد کنید .ممکن است شما ازیک  طراح یا حتی یک آژانس تبلیغاتی برای این کارکمک بگیرید ،اما دست نگه دارید ….!!!!!!!
چه شما خودتان نتیجه کارتان را قضاوت میکنید و چه کارمندانتان این کار را میکنند ،بهتر است که پیش از طراحی ، با بهترین ویژگی ها و طراحی ها در نسخه موبایل آشنا شوید :
1. آیا دکمه CTA باید قسمت میانی و جلوی سایت قرار بگیرد ؟
بله
مطمئن شوید که دکمه CTA شما درست در جایی قرار گرفته که مشتریان موبایل شما میتوانند به راحتی آن را ببینند .(برای درک بهتر این موضوع بهتون پیشنهاد می کنم این مطلب را مطالعه کنید ۳ نکته برای داشتن یک CTA عالی)

2.آیا یک پیشنهادترغیب کننده بزرگ تنها چیزی است که افراد باید در صفحه فرود شما ببینند ؟
خیر
پیشنهاد های ترغیب کننده نباید روی جایگاه ها ، مطالب مهم ،و کلید فراخوان و… سایه بیاندازند و یا صفحه را بپوشانند . مشتریانتان را در وب سایت برای رفتن به بخش مورد نظر هدایت کنید به جای اینکه آن ها را سردرگم یا گمراه کنید .
3.آیا باید به مشتری یک لیست با جزئیات و گزینه های زیاد بدهیم ؟
خیر
مشتریان موبایل یک لیست کوتاه و ساده میخواهند . یک گزینه ساده و تک خیلی بهتر از یک دسته لیست از هر مدل و نوعی است
نکته :از لیست عمودی به جای لیست افقی استفاده کنید

4. آیا لوگو شما باید قابل کلیک باشد یا خیر ؟
بله ،چراکه اکثر افراد فرض میکنند با کلیک کردن روی لوگو شما به صفخه اصلی هدایت میشوند .شما باید همیشه روی اهداف خاص تمرکز کنید برای اینکه طراحی وب سایت تان را بهبود ببخشید گشت و گذار در آن را آسانتر و سریعترکنید . برای خرید محصولات به کاربر کمک کنیدکه راحت تر وب سایت شما را جستجو کند .به افراد برای پیدا کردن آن چیزی که در وب سایت میخواهند کمک کنید چراکه در این صورت آنها علاقه بیشتری به خرید آن پیدا میکنند .بخش جستجو را در بالای وب سایتتان قرار دهید که در این صورت جستجو در سایت برای کاربر آسانتر خواهد شد .
ویژگی هایی مثل تکمیل خودکار (auto complete ) یا تصحیح خودکار ( auto correct ) را اضافه کنید چراکه به کاربرانی که با موبایل هایی با مانیتور کوچک کار میکنندو با مربع جستجو های باریک کار میکنند را فراهم میکند .

نسخه موبایل وب سایتتان را مشتری پسند طراحی کنید

به مشتریان امکان محدود کردن جستجو هایشان را بدهید اگر محصولتان این امکان را دارد . برای مثال به جای اینکه فقط به آنها امکان جستجوی کلمه تیشرت را بدهید ، به آنها امکان انتخاب سایز ، رنگ ، نوع و … را بدهید .
فرآیند خرید را سرعت ببخشید
هیچ وقت به مشتریانتان شانس دلسرد شدن را ندهید آنها را در مسیر از جستجو در مرورگر تا خرید محصول راهنمایی کنید تا بدون دردسر خرید کنند .نسخه موبایل وب سایتتان را مشتری پسند طراحی کنید
اجازه دهید مشتریان شما قبل ازهمکاری شما را ملاقات کنند وبا شما آشنا شوند .به کاربران اجازه بدهید بدون اینکه مجبور به ثبت حساب کاربری در وب سایت باشند ، وب سایت شما راکشف کنند .
سرعت خرید مشتریان را در خلال فرآیند با دادن ویژگی هایی مثل اینکه مثلا  به عنوان مهمان مورد مد نظرشان را در وب سایت چک کنن افزایش بدهید .اجازه دهید کاربران در خلال بررسی و به مرور زمان اطلاعات خود را تکمیل کنند .به افراد برای پر کردن اطلاعاتشان در وب سایتتان کمک کنید چراکه اگر کاربران نتوانند اطلاعاتشان را به درستی در وب سایت شما پر کنند نمیتوانند خریدشان را تکمیل کنند .اگر نیاز به وارد کردن عدد برای کاربران هست  به صورت pop up یک صفحه کلید در اختیار او قرار بدهید ، برای انتخاب تاریخ یک تقویم دیداری در نظر بگیرید و دیگر اینکه زمانی که فیلدی را پر میکنند به صورت خودکار کاربر را به فیلد بعدی هدایت کنید .نسخه موبایل وب سایتتان را مشتری پسند طراحی کنید

وقتی به کاربر حق انتخاب زیادی میدهید برای او یک لیست کشویی (drop -down ) در نظر بگیرید .
و توصیه آخر اینکه خطاهای کاربر را چک کنید در این صورت آنها خواهند فهمید که قبل از فشردن دکمه تایید باید اطلاعات را اصلاح کنند .
حالا که بهترین شیوه ها روی نسخه موبایل را به سرعت یاد گرفتید ، سعی کنید که نسخه های موبایل وب سایت خودتان یا وب سایت رقبا را  با پاسخ به سوالات زیر ارزیابی کنید!!!

1.آیا هنگام ورود به وب سایت دکمه CTA  یا call to action  شفاف وجود دارد ؟
2.آیا مربع جستجو در بالای صفحه قرار دارد؟
3.آیا پیشنهاد ویژه برای جذب کاربران با دکمه CTA در رقابت است ؟
4.آیا با کلیک کردن روی لوگو به صفحه اصلی هدایت میشوید ؟
5.اگر شما آماده خرید باشید آیا میتوانید به عنوان مهمان مورد درخواستی خود را بررسی کنید ؟
6. اگر فراموش کرده اید کد پستی را وارد کنید آیا وب سایت قبل از تایید به شما اطلاع رسانی میکند ؟اگر همه موارد را رعایت کرده اید نسخه موبایل وب سایت شما به عنوان  یک سایت موبایل پسند شناخته میشود .
حالا برای نقطه شروع طراحی نسخه موبایلتان فکر کنید که چه فاکتورهایی میتواند سایت شما را از این هم بهتر کند . برای مثال با اضافه کردن  ویژگی هایی مثل auto -complete یا auto- advance و غیره