UTM نحوه ساختن لینک دارای

۲۹ آذر ۱۳۹۵

در کمپین‌های تبلیغاتی یکی از مهمترین آیتم ها، سنجیدن میزان موفقیت و اثر بخشی کمپین شما است، و یکی از بهترین ابزارها برای ردگیری تبلیغات آنلاین شما، استفاده از UTM است.

شما می‌توانید UTM خود را به راحتی و رایگان از طریق  url builderبسازید:

utm

کارهایی که باید انجام شود شامل مراحل زیر است که طبق تصویر ارائه شده می باشد. برای هر کدام چند مثال ارایه می دهیم :

 1. وارد کردن آدرس صفحه فرود در قسمت “Website URL”
  https://www.clickyab.com/
  https://www.clickyab.com/blog/
 2. نام منبع ورودی ترافیک برای اینکه بدانید کاربران از کجا وارد صفحه فرود شده اند را در campaign source مشخص کنید. برای مثال از طریق کلیک یاب یا صفحات شبکه‌های اجتماعی
  utm_source=clickyab
  utm_source=social
 3. ابزاری را که با آن تبلیغات انجام می دهید را در قسمت campaign medium مشخص کنید. برای مثال بنر یا تبلیغات کلیکی(banner/cpc)
  utm_medium=banner
  utm_medium=ppc
 4. یک نام برای کمپین خود در قسمت campaign name وارد نمایید. دقت کنید که اسمی را انتخاب کنید تا پیگیری کمپین (Track) راحت‌تر باشد.به عنوان مثال اگر در پنل کلیک یاب نام کمپین خود را sales_azar انتخاب کرده اید، در قسمت campaign name هم دقیقا همین اسم را بگذارید..
  utm_campaign=sales_azar
  utm_campaign=blog_campaign
  utm_campaign=lead_generation

بخش‌های “Campaign Term” و “Campaign Content” صورت اختیاری بوده و می توانند برای دستیابی به اطلاعات بیشتر به شما کمک کنند. به عنوان مثال در صورتی که در یک سایت دو بنر دارید و یکی از بنر ها در فوتر و دیگری در هدر قرار دارند، می‌توانید Term=header و Term=footer را برای هر UTM جدا در نظر بگیرید و برای آنالیز عملکرد هر بنر استفاده کنید.
پس از وارد کردن اطلاعات در آخر با کلیک بر روی “GENERATE URL” کد UTM شما ساخته می‌شود که با کپی کردن و قرار دادن این کد در ایمیل،بنر،شبکه‌های اجتماعی و دیگر روش‌های تبلیغاتی، می‌توانید کمپین خود را ردگیری (Track) کنید.

نحوه ساختن utm

نمونه کد UTM