آزمون A/B تا چه اندازه قدرت خواندن ذهن مشتریان را دارد؟

۱ اسفند ۱۳۹۵

1
ما در این مقاله پاسخ می دهیم به :

  • آزمون A/B  چگونه کار می کند ؟
  • چهار مرحله آزمون A/B  کدام هستند ؟
  • چگونه می توان یک آزمون قوی درست کرد ؟

خبر خوب : آزمون A/B  جدا از اسمش می تواند حتی یک سرگرمی باشد .
این آزمون به شما این شانس را می دهد که در ذهن مشتریان نفوذ کنید و دریابید چه چیزی را دوست دارند و چه چیزی را دوست ندارند . حتی شما می توانید ببینید که مثلا افراد تصویر مردی که در  بنر تبلغاتی شماست را با ریش دوست دارند یا بدون ریش . اما چگونه !!!!
روی بنری که بیشتر می پسندید کلیک کنید .

تست A/B افزایش CTR

آیا  انتخاب شما واقعا بر اساس داشتن یا نداشتن ریش بود؟
ممکن است انتخاب شما بر اساس علاقه بیشتر تان به یک رنگ مو از رنگ موی دیگر بوده باشد.
بیایید دوباره امتحان کنیم .روی عکسی که دوست دارید کلیک کنید .
تست A/B افزایش CTR

اگر شما فقط روی افراد بدون ریش عکس العمل نشان دهید چه ؟!!!

حالا به شما یک طیف از مدل ریش ها ی متفاوت می دهیم برای اینکه به درستی و فقط روی موی صورت تمرکز کنیم .حالا روی عکسی که بیشتر می پسندید کلیک کنید .

تست A/B افزایش CTR
انتخاب عالی بود . با این انتخاب شما به ما کمک کردید که ما ترجیح شخصی خود را کنار بگذاریم و ببییم کدام مدل ریش پاسخ بهتری می گیرید  و این قدرت آزمون A/B است .
مثلا ماشین شما آبی است .بلوز مورد علاقه شما آبی است .اسم سگ شما هم آبی است
اما آیا آبی رنگ مناسبی برای دکمه CTA  شما است ؟
شاید این موضوع کوچک و ظریفی به نظر می اید ، اما این چیزهای کوچک می تواند در نوع بازاریابی شما تفاوت های عمده ای ایجاد کند.
به همین دلیل آزمون A/B بسیار اهمیت دارد. آزمون A/B  نسخه های متفاوت یک عامل از بنر را مثل طرح بندی وب سایت ،تبلیغات موبایلی ،طراحی و یا موضوع ایمیل را برای اینکه ببینیم کدام یک بهترین نتیجه را به شما می دهد ،در مقابل یکدیگر به رقابت وا می دارد.

تست A/B افزایش CTR
با این آزمون اساسا سیستم بازاریابی شما به مقابله با یک دوئل در برابر خودش می رود . برای مثال می توانید 2 نسخه یابیشتر ازیک صفحه ی فرود یکسان با طرح بندی متفاوت ایجاد کنید و به صورت تصادفی نسخه های متفاوت آن را به بازدید کننده نمایش بدهید و ببینید کدام یک عملکرد بهتری دارد .
حال سوال پیش میآید که چه چیزی را می توان تست کرد؟ تقریبا هر چیزی که ممکن است روی کارایی و نمایش تاثیر بگذارد را میتوان به آزمون گذاشت .
شما میتوانید کلمه روی دکمه CTA  را تغییر بدهید . دکمه را از قسمت پایین به سمت چپ و راست حرکت دهید یا رنگ پس زمینه طرحتان را تغییر بدهید .شما حتی می توانید تست کنید چه قدِ ریشی می تواند در CTA  تاثیر گذار باشد مثل کاری که کمپانی لباس  betabrand  کرده است .
عکس زیر بنر اصلی betabrand  است . یک بنر خوب ! اما کمپانی میخواهد بدانند آیا میتواند با تغییر مدل ریش باعث شود افراد بیشتری روی بنر کلیک کنند .

 

تست A/B افزایش CTR

بنابراین 5 نسخه دیگراز بنر را طراحی کردند و در آنها فقط مدل ریش فرد را تغییر دادند .سپس این نسخه های جدید را همزمان با نسخه اصلی بنر  به بازدیدکنندگان یکسان نمایش دادند

تست A/B افزایش CTR

نتایج را مقایسه کردند ونتیجه این بودکه شماره 6 با ریش حجیم و زیاد برنده شد . شماره 6 حدود 79% CTR   بیشتری نسبت به میانگین دیگر بنر های کمپین داشته .

تست A/B افزایش CTR

Betabrand  چه چیزی از این تست یاد گرفت ؟ اینکه اگر آگهی ویژگی های مردانه دارد ، برای بالا بردن نرخ کلیک شوندگی آنها باید به صورت غیر مرسوم ریش داشته باشد.

تست A/B افزایش CTR

بسیار خوب بیایید یک ریش در دکمه CTA  قرار دهیم …. اما نه صبر کنید . ایجاد یک آزمون با طراحی خوب که نتایج قابل اعتمادی را تولید کند بسیار زمان بر است .
شما باید اهدافتان را سازماندهی کنید و با یک فرضیه پیش بروید . انواع متفاوت بنرخود را درست کنید و بعد آزمون و جمع آوری نتایج را شروع کنید .
ابتدا ما با سازماندهی و مشخص کردن اهداف یا نتایجی که شما در صدد بهبود آن هستید، مثل افزایش تعداد ثبت نام هایی که از بازاریابی در ایمیل بوده  شروع میکنیم .
در این مثال اهداف betarand  افزایش نرخ کلیک به نمایش یا همان  CTR بنر هاست .مدل های ریش  به آنها برای رسیدن به این اهداف کمک میکند و  آنها همچنان طراحی بنر را همزمان با دوره آزمون ادامه خواهند داد.سپس شما باید با یک فرضیه یا یک تئوری پشت آن که به شما برای رسیدن به آن اهداف کمک میکند، پیش بروید . به بنر اصلی یا طرح بندی یا دکمه و یا هر چیزی که روی آن برای آزمون برنامه ریزی کرده اید نگاه کنید .احتمالا احساس میکنید که بعضی چیزها باید  برای بهتر شدن تغییر کنید و همین موضوع را که فکرتون را درگیر کرده دنبال کنید و آن را به فرضیه تبدیل کنید . برای مثال betabrand   فرض گرفت که اندازه ریش صورت ممکن است در نرخ کلیک تاثیر گذار باشد . اما میتوانست تمرکزش را روی  چگونگی ترتیب بنر ها و تاثیرش روی CTR  بگذارد و یا رنگ بلوز  استفاده شده در بنر را مورد آزمایش قرار بدهد.

تست A/B افزایش CTR
بعد از اینکه فرضیه به وجود آمد ، نسخه های مختلف بنر را درست کنید. نسخه اصلی بنر را مدل کنترلی می نامیم . یک عامل از نسخه کنترلی که الهام بخش فرضیه شما هست را انتخاب کنید و از روش های متفاوت برای تغییر و پیچ و تاب دادن آن استفاده کنید . سپس یک نسخه دیگر از بنر برای استفاده در آزمون بسازید . برای اینکه از آزمون A/B  بهترین نتیجه ممکن را بگیرید ، مطمئن بشوید  که فقط یک عامل از نسخه اصلی را تغییر داده اید . اما چرا ؟؟؟؟؟
تصور کنید brtabrand  مدل های مختلف ریش ، نوشتار و لوگو را در یک آزمون A/B  امتحان کرده است . حالا چگونه متوجه می شوند که کدام عامل در میزان ctr  نقش داشته است ؟
قطعا فقط با تغییر مدل موی صورت و دنبال کردن فرضیه خود میتوانندرا در طراحی بنر ها در آینده  بهبود چشمگیری داشته باشند .
اگر می خواهید 2 یا چند چیز را به آزمون بگذارید باید 2 یا چند آزمون مجزا انجام بدهید و مطمئن باشید که در هر آزمون فقط یک عامل تغییر داده اید . نهایتا شما آزمون را انجام می دهید و نتایج را برای اینکه متوجه بشوید کدام  آنها به شما برای دست یافتن به هدفتان به بهترین شکل کمک کرده اند  ، جمع بندی خواهید کرد .
نقش بزرگ عامل تغییر داده شده در میان نتایج معنی دار به دست آمده چگونه اندازه گیری می شود ؟
داده  های تصادفی و غیر قابل اعتماد برای هیچ آزمونی کارایی ندارد . بنابر این شما باید :

  • یک گروه بزرگ برای آزمون داشته باشید.
  • نسخه های متفاوت را به همزمان اجرا کنید.
  • نسخه های متفاوت را به صورت تصادفی نمایش بدهید.
  • باقی چیزها را به همان شکل که هستند بدون تغییر حفظ کنید.تست A/B افزایش CTR

حالا که مراحل  آزمون A/B را دیدید با تنظیم هدف و فرضیه و نسخه های متفاوت بنر شروع کنید .

هدف وب سایت شما چیست ؟

– از افراد می خواهید برای یک خبر نامه ثبت نام کنند.
– از افراد می خواهید برای یک حساب کاربری ثبت نام کنند.
– از افراد می خواهید بر روی یک صفحه دیگر کلیک کنند .
– از افراد می خواهید که از یکی از دوستانشان برای ثبت نام دعوت کنند .

 

برای نمونه انتخاب من  ” از افراد می خواهید برای یک حساب کاربری ثبت نام کنند ”  است

کدام مورد  احتمالا بیشتر از باقی موارد در هدف شما تاثیر گذار است  ؟

-پیامی که در بخش CTA  نوشتید
-رنگ دکمه CTA
– طرح بندی صفحه
-تیتر صفحه اصلی

برای نمونه انتخاب من ” پیامی که در بخش CTA  نوشتید  ” است

چگونه می توانیدانتخابتان را مورد تست قرار بدهید؟

-رنگ آن را به …… تغییر بدهم
– ترتیب قرار گرفتن را تغییر بدهم
-محل قرار کرفتن آن را جا به جا کنم
– نسخه را تغییر بدهم
-مورد ذکر شده خودتان

برای نمونه انتخاب من ” رنگ آن را به سبز تغییر بدهم  ” است

برنامه تست A/B من به صورت زیر خواهد بود :
photo_2017-02-15_17-47-49

 

 

برچسب ها :